MUDr. Sidónia Siváková

Hlavný lekár oftalmologickej ambulancie SPINN

MUDr. Sidónia Siváková
MUDr. Sidónia Siváková

Informácie

Narodila sa v Prešove a štúdium na Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v odbore všeobecné lekárstvo ukončila v roku 1985. Od roku 1985 pôsobila ako sekundárny lekár na očnom oddelení NsP v Liptovskom Mikuláši. Následne v roku 1989 získala Atestáciu I. stupňa v odbore oftalmológia . Od roku 1993 pôsobila ako zástupca primára očného oddelenia NsP v Liptovskom Mikuláši. V rokoch 1996 – 1998 absolvovala kurz fakoemulsifikácie STORZ, kurz strabizmus konzervatívne i chirurgicky a kurz chirurgie slzných ciest. V roku 1999 získala Atestáciu II. stupňa v odbore oftalmológia . Ďalej získala Certifikát Ultrasonografické vyšetrenia oka a orbity čislo 757, a absolvovala Kurz chirurgia predného segmentu oka SPAM v Bratislave. Od roku 2002 pôsobila ako primárka očného oddelenia LNsP MUDr. Ivana Stodolu v Liptovskom Mikuláši. V rokoch 2002 až 2004 absolvovala Kurz rekonštrukčnej mikrochirurgie traumy oka, Kurz fakoemulsifikácie a implantácie foldovateľných šošoviek a získala Certifikát Live surgery Oertli OS3 na Očnej klinike Slovenskej zdravotníckej univerzity. Od roku 2005 pôsobí ako primár Jednodňovej zdravotnej starostlivosti v odbore oftalmológia v Liptovskom Mikuláši. Následne v roku 2007 absolvovala Extenzívny kurz Artiflex Phakic IOL,Askin and OphecBV a v roku 2010 získala Certifikát Clinical outcomes and features of OCULENTIS Lentis M Plus. Od roku 2011 pôsobí ako hlavný lekár oftalmologickej ambulancie SPINN v Ružomberku.

Je členkou Slovenskej oftalmologickej spoločnosti, Americkej spoločnosti katarakty a refrakčnej chirurgie, Slovenskej glaukómovej spoločnosti, a Spoločnosti ambulantných oftalmológov. Hovorí anglickým a ruským jazykom.

Čo Vás viedlo stať sa lekárom?

K medicíne som inklinovala od strednej školy, rozhodovala som sa medzi štúdiom veterinárneho lekárstva a medicíny ,mali sme to v rodine a popri otcovi ktorému som chodievala asistovať počas jeho pracovnej dlhodobej stáže v Afrike som začala k tomu inklinovať a aj to mi pomohlo v rozhodovaní akým smerom sa ďalej uberať.Po skončení medicíny som mala v pláne venovať sa pediatrii ale nakolko nebolo voľné miesto na pediatrii ponúkli mi oftalmológiu kde som po skončení VŠ nastúpila. Vďaka patrí môjej bývalej primárke MUDr. Antolovej ktorá ma zasvetila do tajov oftalmológie a vytvorila mi všetky podmienky pre môj odborný rast.Tak ako sa vraví že čim staršie víno tým lepšie aj ja som sa rokmi zdokonalila a nastupom nových vyšetrovacím medód a operačných pristrojov a techník oftalmológia ma začala fascinovať, keď sa aj nám podarilo postupne modernizovať naše oddelenie a využívať výdobytky modernej medicíny.
Nová situácia nastala keď som sa stala primárkou očného oddelenia.Predomnou stáli nové výzvy , zodpovednosť za chod oddelenia. Všetko moje usilie som vynaložila na dovybavenie oddelenia novou prístrojovou technikou. Výsledky našej práce presvedčili vedenie nemocnice že sa oplatí investovať do nášho oddelenia. Boli sme prvými, ktorí prešli z štátnych zariadení na jednodňovú mikrochirurgiu oka.Aj to chcelo veľa odvahy ale oplatilo sa.

Čo Vás najviac na práci baví?

Pred 20 rokmi sa mi ani nesnívalo kam až dospeje chirurgia očných chorôb ktorá umožňuje zachrániť a prinavrátiť videnie ľudom.Nepoznám krajší pocit v práci ako je spokojný pacient.

Vaša obľúbená kniha?

Na dobrú knihu si nájdem čas vačšinou počas dovolenky, mojimi obľúbenými žánrami sú detektívne romány slovenských autorov Dominik Dán, ale aj životopisy slávnych osobností.

Máte obľúbenú hudba?

Z hudobnej produkcie nemám vyhranený hudobný žáner, s výnimkou techno.Mám rada slovenských interprétov a skupiny, najmä Richarda Mullera, Ivana Táslera. Z zahraničných interprétov Robbieho Williamsa ,Lady Gagu, Rihannu a spústu ďalších.

Obľúbený film?

Z filmovej tvroby mám rada prírodopisné a cestovateľské filmy, filmy s vysokohorskou tématikou lebo prostredníctvom nich sa prenesiem do rôznych končín sveta,ktoré sú nám vzdialené.

Máte čas na hobby?

Voľné chvíle sa snažím venovať rodine .Spoločné chvile trávime športovaním, kedže bývame v nizkotatranskej oblasti venujem sa lyžovaniu, turistike, korčuľovaniu .Chodievame poznávať iné oblasti Slovenska ale aj okolitých krajín.V lete uprednostňujem pobyt pri mori.