Ako zacvičiť s bolesťou

Keď vás niečo veľmi bolí, nie je nič horšie, ako sa začať opúšťať a čakať kým bolesť prejde tým, že sa usadíte. Bolesť v preklade znamená, že telo robí niečo zle. Postupne sa znásobuje, čo môže  byť aj výsledkom nedostatočného či zlého pohybu.

Ľudí dnes najčastejšie trápi bolesť chrbtice, čo má za následok prevažne sedavé zamestnanie. Najčastejšie si to odnáša krčná chrbtica. Existuje milión druhov liekov na uvoľnenie, no tie problém riešia len krátkodobo. Bolesť je potrebné vhodným cvikom uvoľňovať.  Postačí jednoduchý cvik. Dajte si ruky za hlavu, lakte smerujú do strán. Potom vyvíjajte tlak dlaní na hlavu a naopak. Ideálne je vydržať 20 sekúnd.

Pri problémoch s driekovou chrbticou, využite cvik s tvrdou podložkou. Potrebné je ľahnúť si na ňu, nohy zdvihnúť do pravého uhla a pomaly dvíhať plecia zo zeme.

Máte pocit akoby vás bolelo srdce? Aj takto sa môže prejaviť stuhnutá hrudná chrbtica. Hrudná chrbtica je len málo pohyblivá, stačí, aby sa niektorý sval natiahol a ťažkosti sa skutočne prenášajú až do oblasti srdca. Tu je ideálne po príchode z práce a len tak zavesiť na konár ☺,alebo konštrukciu napr. hojdačky – verte medzistavcový priestor sa uvoľní.

Seklo vás pri dvíhaní ťažkého predmetu? Táto bolesť si vyžaduje pokoj a suché teplo. Určite v tomto období nehľadajte termálne bazény. Tie môžu problém zhoršiť opuchom platničky, čím sa vyvíja veľký tlak na nervové zvody a bolesť je ešte väčšia.

Pri problémoch s chrbticou môže pomôcť tiež pilates. Ak máte boľavé kríže, vhodný je aj bazén, zamerajte sa na plávanie znaku. v súčasnej dobe veľa populácie tiež cvičí jogu. Nie je hanbou požiadať o rady inštruktora. Na každú oblasť chrbtice sa viaže iný, špecifický cvik. Tak hor sa do pohybu!