Správna hygiena pre lepší zrak

17.10.2016 Zobraziť všetky články Zdielať na facebook Zdielať na twitter


Správna hygiena pre lepší zrak

Keď vás bolí chrbtica väčšinou plávate, resp. cvičíte, keď dostanete chrípku viete, že máte zvýšiť prísun vitamínov a tekutín. Aj naše oči si zaslúžia odpočinok počas dňa, veď vstrebávajú viac ako 80% informácií z okolia.

Aké sú teda správne zásady kvalitnej očnej hygieny?

Prevencia – ako pri každom ochorení, skorá návšteva lekára je zárukou včasnej diagnostiky problému

Žmurkanie – nikde nie je dokázané, že práca s PC zrak zhoršuje, no očiam nehodno klásť vysoké nároky spojené s preťažením. Pri sledovaní televízii a práci na počítači žmurkne oko o 20 sekúnd menej ako pri iných činnostiach. Tým dochádza k preťaženiu očí a nadmernému vysychaniu

Kvalitné očné kvapky – pokiaľ pociťuje, že vaše oči sú nadmerne suché (existuje test, ktorý dokáže „zmerať“ množstvo a obsah sĺz) poraďte sa so svojim lekárom a nechajte si optimálne kvapky predpísať.

Odpočinok – ten je tiež počas dňa dôležitý pre náš zrak. Stačí jednoducho zavrieť oči a chvíľku relaxovať

Šetrenie – ak si myslíte, že ešte máte  čas na okuliare a jednoducho to ešte ukorigujete, nič horšie robiť ani nemôžte. Ak raz máte dioptrie len tak sa ich nezbavíte. Pozor aj na okuliare „jednorazové“ v supermarketoch, zrak ešte viac ničia.

Správne slnečné okuliare - tu je tiež investícia na mieste. Existujú okuliare s rôznym stupňom ochrany, leto pomaly začína a ak neviete ako potešiť polovičku, investujte do kvality.

Neponocujte – ak máte práce vyše hlavy a potrebná je aj v noci, nezabudnite na ideálne osvetlenie, upozornite na to aj svoje deti

Hygiena - Ba priam sa vyžaduje. Ak ste nositeľom šošoviek, platia viaceré zásady - aspoň raz do týždňa by ste mali mať na nose celý deň okuliare, meniť si páry kontaktných šošoviek po 30-tich dňoch a dôležitá je aj pravidelná hygiena.

Niektoré z týchto základných bodov Vám pomôžeme vyriešiť aj na našej klinike. Napr. vyšetrenie očí, či kúpa kvalitných slnečných polarizačných okuliarov.