Poznáte príčiny vzniku skoliózy?

17.10.2016 Zobraziť všetky články Zdielať na facebook Zdielať na twitter

Poznáte príčiny vzniku skoliózy?

Dievčatá v puberte častokrát počúvajú z úst svojich rodičov „vystri sa, lebo sa hrbíš ako paragraf.“ Pubertáčka sa väčšinou urazí, no netuší, že nesprávnym držaním chrbtice si môže v budúcnosti spôsobiť nejeden problém.

Skolióza je ochorenie, ktoré sa vyskytuje skôr u nežnejších osôb populácie. V súčasnosti sa najviac vyskytuje tzv. idiopatická skolióza, ktorú delíme do skupín. Infantilná do troch rokov, juvenilná sa vyskytuje medzi piatym a ôsmym rokom a adolescentná od desiatich rokov až do ukončenia vývoja.

Čo je potrebné všímať u detí?
Samozrejme, že prvú časť  - odhalenie tohto ochorenia si všimne pediater pri preventívnej prehliadke. Varovným signálom pre rodičov je príliš „bleskový“ rast svojho potomka. Nezabúdajte ani na rodinnú predispozíciu, ktorá je tiež varovným signálom pre rodičov. Ak objavíte podozrenie tohto ochorenia zájdite za pediatrom. Nasleduje röntgenologické vyšetrenie, ktoré odhalí mieru zakrivenia chrbtice.

A čo prevencia?
Nezabúdajte na pohybovú aktivitu svojho dieťaťa. Pozor na obuv - dieťa by malo v ideálnom teréne behať naboso. Odborníci odporúčajú cviky, ktoré posilňujú jednotlivé steny chrbta. Samozrejme dôležitosť predstavuje včasná diagnostika.Pozor pri narodení bábätka dávame - na vibračné ležadlá, varovaním je časté šatkovanie, či dlhší pobyt napr. v autosedačke. Pozor - ak si myslíte, že by ste sa zaobišli bez operácie a stavíte radšej na celoživotnú klasickú liečbu, môžete spraviť veľkú chybu. Pri väčších vykriveniach sa totiž nedokážete prirodzene dostať do pôvodnej polohy chrbtice. Okrem silnejších bolestiach, by ste sa neskôr dopracovali aj k obmedzeniu pohyblivosti. Bez ťažkostí by nezostalo ani vaše vnútro. Chrbtica by časom začala tlačiť na orgány a spôsobovať tak komplikácie napríklad pri dýchaní. Pokiaľ si s niečným nie ste istí, navštívte našu ortopedickú ambulanciu na Klinike SPINN v Ružomberku, kde Vás doktor Šagát rád vyšetrí.