Migréna, čo s ňou?

Bolesťami hlavy trpí dnes vysoké percento populácie. Nie je však bolesť ako bolesť. Keď sa zmení na chronické ochorenie, sprevádzané opakovanými bolesťami na jednej alebo obidvoch stranách hlavy, často nevoľnosťou, zvracaním, niekedy aj výpadkami zorného poľa – hovoríme o migréne. Migrénou dnes trpia rozmanité vekové skupiny, častejšie sa objavuje u žien. Často býva viazaná hormonálnymi zmenami a síce menštruáciou, pôrodom, menopauzou, či antikoncepciou.

Čo migréna vlastne je?

Na rozdiel od bežnej bolesti, migréna je záchvatové ochorenie. Ide o neurologické ochorenie mozgu. To znamená, že v tomto prípade nejde o príznak žiadneho iného ochorenia, ale o primárnu bolesť hlavy. O migréne je známe, že prebieha na úrovni mozgu: cievy sa stiahnu, mozog sa prudko odkrví. Zareaguje na to tak, že sa usiluje cievy rýchlo rozšíriť, aby nahradili nedostatok kyslíka. Azda najsmutnejším konštatovaním je fakt, že sa doposiaľ neodhalilo - prečo vzniká a prečo sa s takou intenzitou šíri.

Čo migrénu spúšťa? Hormóny, stres, spánkový deficit, hlad či dehydratácia, svetlo, vôňa, počasie, niektoré potraviny. Pre pacienta je najideálnejšie podchytiť bolesť už v prvej fáze, rýchlo siahnuť po tabletke, ktorú naordinuje neurológ, aby sa vyhol extrémnej fáze bolesti. Ideálnym riešením je tiež, aby si pacient zaviedol denník a zapisoval do neho čo cez deň robil, čo jedol. Skrátka každý úkon je dôležitý podchytiť, práve ten môže byť zdrojom bolesti.

Existuje nejaká prevencia?

Najdôležitejším pravidlom je nájsť jej spúšťač. Ako pri väčšine zdravotných problémov, je dôležité správne stravovanie, pohyb, relax. A, samozrejme čo najskôr Váš problém konzultovať s neurológom.