Dámy nezabúdajte na prevenciu

31.05.2016 Zobraziť všetky články Zdielať na facebook Zdielať na twitter

 Dámy nezabúdajte na prevenciu

Ruku na srdce, absolvovala som už odborné vyšetrenie prsníkov? Ak nie predsavzatie číslo jeden, radšej zjesť tabličku čokolády navyše ? ako odložiť niečo, čo ohrozuje môj život.

Podľa štúdií príčiny vzniku rakoviny prsníkov, ovplyvňujú vonkajšie a vnútorné prostredie. Tie prvé predstavujú veci zvonka a síce vzduch, stres, prostredie či ľudia okolo nás. Vnútorné prostredie zastupuje genetika, naše choroby, imunita. Jedny ovplyvňujú druhé a priamo na seba vplývajú. Samozrejme to ako žijeme, čo prijímame, ako zvládame stresové situácie vieme ovplyvniť aj my. Odborníci vo všeobecnosti radia zdravo sa stravovať, nefajčiť, nestresovať a dbať na zdravý životný štýl.
?V súčasnej dobe sa predpokladá, že okolo 5 – 10 % prípadov vzniku rakoviny prsníka spôsobujú dedičné predispozície . Odborníci sa tiež domnievajú , že zvýšené riziko je u žien, ktoré nemali nikdy deti a tiež u tých, ktoré prvýkrát rodili staršie ako 30-ročné.
Vyšetrenie prsníkov (ktoré by mimochodom mali absolvovať mladé dámy už od 18 rokov) by sme vo všeobecnosti mohli rozdeliť podľa vekovej hranice žien. Tú prvú zastupujú dámy do štyridsiatky. U mladých žien je prsník viac žľaznatý a možné zmeny prsníkov sú lepšie viditeľné sonografom ako mamografom. Po štyridsiatke ženy absolvujú mamografiu a síce röntgenologické vyšetrenie prsníkov, ktoré zobrazuje štruktúry prsníka. Rovnako by každá žena mala dbať o tzv. samo vyšetrenie, ktorého „nácvik“ je voľno dostupný na internete, poprípade popýtať svojho gynekológa a naučiť sa správne rozpoznať varovné signály.
Základná rada na záver – nič čo súvisí s naším zdravím netreba odkladať, len preto, že mi nič nie je. S rozsiahlejším nálezom, býva náročnejší aj celkový priebeh liečby a to nám za pár minút strávených preventívne nestojí.

Dámy, nezabudnite sa objednať ešte dnes za skvelú akciovú cenu 25 EUR na telefónnom čísle 0918 800 848. Naša lekárka MUDr. Jana Ondroušková sa Vám bude rada venovať.