Zelený zákal – tichý zabijak zraku

09.03.2016 Zobraziť všetky články Zdielať na facebook Zdielať na twitter

Zelený zákal – tichý zabijak zraku

Glaukóm je očné ochorenie, ktoré má spojitosť s hromadením vnútro očnej tekutiny. Práve to zvyšuje očný tlak a môže poškodiť nerv, ktorý prenáša zrakové informácie do mozgu. A dôsledok? Postupné „odchádzanie“ zraku.

            Základná otázka laika znie – Ako rozlíšiť normálne zdravé oko od toho postihnutého Glaukómom? Spolu je týmto ochorením poznačené  približne 1 % obyvateľstva, pričom riziko značne stúpa vo vyššom veku. Nebezpečné je hlavne to, že ochorenie sa najprv vyvíja pomaly a nepozorovane. Hlavne preto sa od 40. roku života odporúča pravidelné vyšetrenie kvôli včasnému zisteniu.

            V zdravom oku sa tekutina – komorový mok tvorí neustále dodáva rohovke a šošovke dôležité výživné látky a napokon odteká cez maličké otvory. Tento nepretržitý proces udržiava oko vlhké a zároveň zdravé. Avšak v oku, ktoré je ochorením postihnuté dochádza k nahromadeniu spomínanej tekutiny, čím sa tlak vo vnútri oka zvyšuje.

            Pri diagnóze s týmto ochorením rozlišujeme dva rozdielne druhy. Glaukóm s tzv. otvoreným uhlom trvá dlhodobo, no často sa zistí už pri bežnom vyšetrení oka. Druhý typ predstavuje Glaukóm s uzavretým uhlom a síce ide o krátkodobý stav, pozor je však oveľa závažnejší. Pri Glaukóme s otvoreným uhlom zohrávajú úlohu predovšetkým tieto rizikové faktory: vek nad 65 rokov, pozitívna rodinná anamnéza, diabetes, ťažké očné zápaly, silná krátkozrakosť, ale aj liečba kortizónom.

            Treba upozorniť, že odsúvanie liečby tohto problému, či už ide o jeden, alebo druhý typ môže viesť k závažným problémom. V ojedinelých prípadoch sa môže objaviť Zelený zákal náhle ako záchvat. Postihnutý má kruté bolesti oka, ktoré vystreľujú do celého tela, zvracia a vidí ako v hmle alebo vôbec, má začervenané oči a očné viečka.

            Zásady, ktoré je potrebné mať na pamäti - každý Glaukóm, ktorý sa nelieči, vedie k oslepnutiu postihnutého oka.  Pri ochorení s otvoreným uhlom ide o chronický chorobný proces, ktorý prebieha skôr pomaly, a síce až roky alebo dokonca desaťročia. Tento proces je možné vhodnou terapiou (očnými kvapkami)  zastaviť alebo spomaliť. Neliečený akútny Glaukóm vedie väčšinou k rýchlemu oslepnutiu. Ak sa však zistí včas a ak sa adekvátne lieči, má veľmi dobrú prognózu. Prevenciou je opäť len včasná prehliadka, resp. Komlexné očné vyšetrenie, ktoré diagnózu včas podchytí.