Čo ničí deťom chrbticu?

Nový školský polrok sa nezadržateľne blíži, deťúrence konečne po dlhom odpočinku „zarezávajú“ v škole a my ostatní sme tiež ponorení v stereotypnom kolobehu. Keď som sa nedávno vracala domov všimla som si cestou jedno dievčatko, ktoré ledva kráčalo ku svojmu domu. Aktovka, ak to tak môžem nazvať,vážila asi raz toľko, ako chúďa ona sama. Tak mi napadol príspevok na túto tému. Ruku na srdce milí rodičia – dbáte dôsledne na správny vývoj chrbtice vášho dieťaťa? Resp. ste uvažovali, čo je pre nich najväčšou hrozbou? Na pamäti je potrebné mať 3 jednoduché veci. Deťom chrbticu v súčasnosti predovšetkým ničí nedostatok pohybu, nesprávne držanie tela či zlé sedenie samozrejme a školské tašky.

Nie Hello Kitty, či Spiderman je podstatný na chrbte cestou do školy vašej ratolesti. Kľúčovými sú hmotnosť nákladu, vzdialenosť, spôsob akým aktovku prenáša a samozrejme interval prenášania nákladu. Ortopédi upozorňujú kontrolovať obsah tašky ratolesti a nepodstatné veci z nej vyhadzovať. Hmotnosť školskej tašky s jej obsahom samozrejme, podľa odbornej literatúry by nemala presahovať viac ako 10% jej vlastnej hmotnosti. Najideálnejšie je nosenie vaku cez obe plecia s dlhými voľnými popruhmi. Materiál by mal byť pevný s rovnako tvarovanou výstužou, chrbtová opierka by mala kopírovať chrbát. Podľa odborníkov by nemal chýbať ani vodorovný popruh fixujúci tašku okolo trupu.

Čo sa týka správneho sedenia napr. pri učení, to má zabezpečiť správnu polohu bez nadmerného preťažovania chrbtového svalstva. Ortopédi upozorňujú, že dieťa pri dlhšom sedení nesmie pociťovať, že ho niečo bolí. Sklon opierky k sedadlu by mal mať pravý uhol, rovnaký uhol má byť medzi stehnami a lýtkami, nezabúdame na vzdialenosť od čítaného textu. Fit lopty alebo tzv. vankúš sú podľa ortopédov tiež ideálnymi pomôckami, avšak v správnom čase na správnom mieste ideálne asi 20-30minút.

Posledný bod rozoberať nie je potrebné. Na jeho interpretáciu postačí, keď použijem: “Každá pohybová aktivita by mala prinášať radosť, dobrý pocit a pôžitok. Nehýbať sa znamená pre dieťa väčšie riziko, ako byť v pohybe!“ Veľa zdravíčka :-)