Je zákrok bolestivý?
Nie zákrok nebolí, oči sú počas zákroku znecitlivené kvapkami (lokálna anestéza). Bolesť po operácii je individuálna a závisí aj od použitej operačnej metódy. Je výraznejšia po metóde PRK a podstatne menšia po EPI-LASIKu. Dôležité je, že s laserom ALLEGRETTO je povrch oka po operácii je hladší a preto je hojenie rýchlejšie a menej nepríjemné. Uvádza sa rezanie očí do 24 hodín.


Operujú sa obe oči naraz? Ako dlho trvá operácia?
Štandardne operujeme obe oči naraz. Operácia priemerne krátkozrakého oka ( -4D ) trvá asi 10 sekúnd.


Ako dlho trvá návrat do bežného života?
Rekonvalescencia trvá približne 4 dni.


Čo sa stane ak pohnem okom?
Poloha oka je počas celej operácie sledovaná špeciálnym systémom Eye tracking (laser sleduje oko až 1000x za sekundu) a preto je pri pohybe oka mimo smeru správnej dráhy lúča laser zastavený a po opätovnom návrate oka do pôvodnej polohy je zásah umiestnený na správne miesto.


Je možné operovať aj astigmatizmus a plusové dioptrie?
Laser je certifikovaný aj na operácie astigmatizmu do +/- 6dioptrií. Pri astigmatizme sme rovnako úspešní ako pri krátkozrakosti a teda zákrok vykonávame. Laser má certifikát aj na hypermetropiu - ďalekozrakosť do +6 dioptrií. Dosahované výsledky nie sú pri ďalekozrakosti stabilné, riziko návratu dioptrií je vysoké a preto ich u nás nevykonávame.


Ako dlho musím počkať na operáciu?
Po dohodnutí si najbližšieho možného termínu vstupnej kontroly je možné absolvovať zákrok prakticky ihneď po vstupnej kontrole a po konzultácií s lekárom. Časovým limitom je potreba vysadiť kontaktné šošovky ideálne aspoň 10 dní pred operáciou, choroba, užívanie antibiotík v čase operácie. Vstupné vyšetrenie a samotná operácia sa dajú urobiť naraz v jeden deň.


Aké sú riziká a komplikácie?
Ku komplikáciám môže dôjsť pri každej operácií a teda aj pri zákroku excimerovým laserom. Ich percento je veľmi nízke a klesá v závislosti od vybavenia zariadenia prístrojovou technikou a skúsenosťami operatéra. Detailnejšie sú možné komplikácie popísané v časti „Priebeh operácie – komplikácie".