Čo ste o koži doposiaľ nevedeli

15.09.2017 Zobraziť všetky články Zdielať na facebook Zdielať na twitter

Čo ste o koži doposiaľ nevedeli

Koža je najväčším orgánom človeka. Podľa telesnej výšky a hmotnosti činí jej plocha 1,5 – 2 m2, má hmotnosť 3,5 – 10 kg, čo je približne 16 % telesnej hmotnosti. Možno rozlišovať kožu na dlaniach a chodidlách od kože na ostatných častiach tela.

Spolu s ostatnými kožnými útvarmi ako sú vlasy/chlpy, nechty, potné a mazové žľazy, tvorí koža geneticky podmienený fenotyp človeka, a okrem toho spĺňa množstvo úloh

  • Izoluje od vonkajšieho prostredia, reguluje telesnú teplotu, chráni pred škodlivým pôsobením mikróbov, toxínov, alergénov, UV žiarenia. Udržuje rovnováhu tekutín, zabezpečuje výmenu plynov, vylučovanie škodlivých látok a reguluje teplotu tela

Vďaka tisícom drobných receptorov je koža veľmi citlivý orgán, ktorý rozpozná aj ten najslabší dotyk, tlak a bolesť. Koža je vizitkou, zdravia krásy a sexuálnej príťažlivosti. Farba kože závisí od pigmentu a hrúbky pokožky a od stavu roztiahnutia ciev v zamši. Oslabený imunitný systém sa môže prejaviť na koži rôznymi infekciami, ekzémami a inými symptómami. UV žiarenie je pre človeka potrebné kvôli syntéze vitamínu D. Na vytvorenie potrebného množstva však postačuje niekoľko desiatok minút denne. Nadmerné vystavovanie kože vplyvom slnečného žiarenia, vedie naopak k jej poškodeniu.

Nezabúdajte sa o kožu pravidelne starať. V starostlivosti je dôležité zdôrazniť význam lipidov. Sú to prirodzené stavebné prvky kože, ktoré držia povrchové vrstvy buniek pohromade, tvoria ochranný kožný film a vytvárajú silnú bariéru pre udržanie vlhkosti. Ochranný kožný film je tvorený komlexom látok vo vode a tukoch rozpustných. Zloženie mazu kože je pre každého jedinca individuálne a viac menej konštantné. Mazotvorba môže byť ovplyvnená vekom, hormónmi, či užívaním liekov. Zachovať a udržať kvalitu kože, nenahraditeľnej vonkajšej ochrany nášho tela, pomáhajú emolienciá. Na to, aby obsah vody v pokožke bol dostatočný a trvalý, je nevyhnutné zásobiť ju látkami, ktoré sú schopné viazať vodu dlhodobo.

Nezabudnite v tomto období staviť na kvalitnejší krém, ktorý dokáže počas slnečného žiarenia pokožku chrániť pred možnými komlikáciami.