Trvalá depilácia diódovým laserom

Pojem trvalá epilácia je pre mnohých trochu zavádzajúci. Čo to vlastne znamená?

Že už nám na tele nikdy nevyrastie žiadny chĺpok? To asi nie. Trvalosť vyjadruje to, že v priebehu ošetrenia dôjde k úplnému zničeniu určitej časti vlasových folikul na rozdiel od depilácie (vosk, žiletka, strojčeky ...), pri ktorej sú chĺpky odstránené iba krátkodobo a nedochádza k ich zničeniu. Trvalá epilácia je teda skôr veľmi výrazná redukcia. V odbornej literatúre sa tiež používa skôr termín "dlhodobá redukcia ochlpenia".

O prístroji EPILIA RF

Na Klinike SPINN používáme vlastný najmodernejší  prístroj EFILIA RF, ktorý ako jediný na svete kombinuje overenú technológiu diodového 808nm laseru a radiofrekvenčnej energie pre efektívnu eliminácu chĺpkov všetkých farieb. Prístroj Epilia RF disponuje sofistikovaným systémom kontroly dotyku hlavice s pokožkou, ktorý vrátane niekoľkých ďalších bezpečnostných prvkov robí z laserovej epilácie prístrojom Epilia RF jedno z najbezpečnejších ošetrení na trhu. Výrobca prístroja EPILIA RF má s výrobou diódových laserov určených pre odstránenie chĺpkov mnohoročné skúsenosti a laser EPILIA RF je najnovším prístrojom v ich modelovej rade. Táto spoločnosť patrí medzi popredných svetových výrobcov zdravotníckej techniky, laserov a ďalších lekárskych prístrojov tej najvyššej kvality a najmodernejšej technológie, ktoré sú certifikované ako lekárske prístroje a testované v prestížnej spoločnosti SGS vo Veľkej Británii. Okrem iného je držiteľom aj 8 patentov, 7 úžitkových vzorov a certifikátom FDA pre laserovú epiláciu (prísny americký federálny úrad pre kontrolu liečiv a lekárskych prístrojov).

 

Súčasné moderné metódy trvalej epilácie

Na trvalú epiláciu sa dnes najčastejšie používa princíp selektívnej fototermolýzy (teda premena svetla na teplo, ktoré sa viaže na pigment v chĺpku), teplo zničí vlasovú cibuľku a tá už nedokáže vytvoriť nový chĺpok. Používajú sa niektoré typy laserov (pojem laserová epilácia) alebo prístroje na báze siného výboja pulzného svetla - IPL (pojem fotoepilácia). Často sa používa termín laserová epilácia, ale v drvivej väčšine ide o prístroje IPL, ktoré lasery nie sú. Vyššie spomenuté prístroje dokážu pôsobiť len na terminálne chĺpky, teda také, ktoré tvoria ochlpenie a majú aspoň nejaký melanín (farbu). Súčasne tiež musia byť v momente ošetrenia v tzv. rastovej fáze (Anagen) a musia byť zasiahnuté takou silou, aby došlo k zničeniu vlasového folikulu (z ktorého chĺpok vyrastá), tak aby sa už nemohol obnoviť. Ostatné chĺpky sú vo fáze spiacej (katagen) alebo odpočinkovej (telogen) a je potrebné počkať na ich fázu rastovú, aby mohli byť efektívne ošetrené. Preto je potrebné podstúpiť viac návštev. Počet vlasových (chlpových) folikul je daný, počas života už žiadne nepribúdajú,

 

 

 

 

 

 

 

Prosíme POZOR: nezamieňajte, prosím, náš lekársky vysokovýkonný epilačný laser s nelaserovými fototerapeutickými prístrojmi (napr. Kozmetické IPL - intenzívne pulzné svetlo), ktoré nevyžadujú prítomnosť zdravotníckeho personálu a v žiadnom prípade nemôžu zaručiť často proklamovaný trvalý efekt epilácie. Tieto kozmetické (nelekárske) prístroje majú, žiaľ, veľmi nízky výkon a príliš široké spektrum vlnových dĺžok a skutočne nedokážu zničiť všetky zárodočné bunky chlpových korienkov, iba ich rast prechodne utlmí, podobne ako napr. depilácia voskom (cena týchto kozmetických procedúr však býva, bohužiaľ , neporovnateľná ...).

Princípom lekárskej laserové depilácie (terminologicky presnejšie je pojem laserová epilácia) je prednostné vychytávanie laserového svetla pigmentom v korienkoch chĺpkov. U všetkých typov depilačných laserov stále platí, že laserová energia efektívne zničí iba korienky (folikuly) chĺpkov, ktoré sú v okamihu laserového ošetrenia v rastovej fáze. Na dosiahnutie požadovaného efektu depilácie je preto nutné vykonať v priemere štyri až šesť laserových depilácii, vždy s pravidelným odstupom jedného až troch mesiacov (interval laserovej epilácie závisí na liečenej oblasti tela / tváre). Celkový počet laserových epilácii je však daný viacerými faktormi a nie je, bohužiaľ, možné ho dopredu odhadnúť. Okrem dodržiavania predpísaných intervalov medzi laserovými depiláciami záleží predovšetkým na množstve korienkov v rastovej fáze počas epilácie laserom (kolíše okolo 20% z celkového počtu chlpových folikulov - nemožno ovplyvniť), na veľkosti a farbe chlpových korienkov (čím tmavšie a silnejšie chĺpky, tým lepšie!) , na použitej energii dostatočne výkonného epilačného lasera (určuje iba erudovaný, vysokoškolsky zdravotnícky personál) a na správne vlnovej dĺžke laserového svetla (dané typom prístroja - zlatým štandardom epilačných laserov je t.č. vlnová dĺžka 808 nm).

 

Zásadné výhody epilácie vysokovýkonovými lekárskymi lasermi

1. Vysoká účinnosť lekárskej laserovej epilácie (nejde o málo efektívne intenzívne pulzné svetlo (IPL) a iné nelaserové prístroje s nízkym výkonom),

2. Znesiteľná bolestivosť modernej laserovej epilácie vďaka výkonnému chladeniu koncovky lasera (na rozdiel od starších typov laserov, niektorých IPL a elektrickej ihly),

3. Koža po dobre vykonanej epilácii moderným laserom zvyčajne nieje dlhodobo začervenaná, netvoria sa, pľuzgiere ani chrasty,

4. Možnosť celoročného ošetrovania - pri laserovej epilácii diódovým laserom nevadí ľahké opálenie, následne je po epilácii laserom úplne striktne zakázané slnenie len na dva až tri týždne (zvyčajne stačí použiť mechanické krytie odevom alebo kvalitným a pravidelne nanášaným UV filtrom s SPF 50+),

5. Výrazná úspora času a financií (po kompletnej kúre epilácie laserom už nie je nutné  chĺpky pravidelne odstraňovať iným spôsobom).

Inštrukcie pred ošetrením

Pre želaný efekt je potrebné absolvovať sériu min. 4 - 6 sedení s určitými rozstupmi podľa danej partie:

- Tvár cca 4 - 6 týždňov

- Podpazušie, intímna oblasť, hrudník, brucho cca 6 - 8 týždňov

- Dolné končatiny, horné končatiny, chrbát cca 2 - 3 mesiace

Pre prvé 1 - 3 ošetrenia odporúčame spodnú hranicu rozstupov. Od 4. ošetrenie doporučujeme hornú hranicu rozstupov (keďže chĺpky rastú pomalšie a predlžuje sa tým súčasne rastový cyklus chĺpkov). Dodržiavanie odporúčaných rozostupov je jedným z dôležitých faktorov ovplyvňujúcich efektivitu ošetrenie.

Dôležité upozornenie

Minimálne niekoľko týždňov pred depiláciou laserom nesmie byť chĺpky vytrhávať, inak klesá účinnosť laserovej depilácie. Holenie a strihanie zakázané nie je. Pred laserovým výkonom je nutné chĺpky veľmi dobre oholiť, najlepšie v deň ošetrenia ráno alebo aspoň večer pred laserovým zákrokom. V opačnom prípade je laserová epilácia zbytočne bolestivá, zvyšuje sa riziko pľuzgierikov a chrást (ide o rozdiel oproti starším laserom či IPL, ktoré vyžadovali "strnisko"). Dvanásť hodín pred laserovou epiláciou nie je vhodné pretierať kožu pleťovým mliekom či krémom.​

 

Po ošetrení

Najmä v prípade ošetrenia čiernych chĺpkov môžete očakávať začervenanie ošetrovanej oblasti, začervenanie v okolí chĺpku (vyzerá ako pupienok). U citlivejších jedincov sa môže pokožka správať podobne ako po spálení slnkom, tzn., môže sa objaviť aj pocit pálenia, čo zvyčajne do 1 dňa vymizne. Menej častý je výskyt drobných spáleniniek a ojedinele aj pľuzgierikov (v prípade výskytu spáleninek používať prípravky s panthenolom alebo aloe vera, na lokalizovaná ložiská spáleninek a pľuzgierikov aplikujte následne flamigel / Hemagel a zabráňte strhnutie pľuzgierikov). Všeobecne po ošetrení laserom odporúčame pokožku niekoľko dní zvýšene hydratovať prípravkami s panthenolom alebo aloe vera (prípravky po opaľovaní alebo aspoň telovými mliekami). Vyhnite sa návštevám sauny či bazénov, ktoré by mohli spôsobiť podráždenie pokožky. Do podpazušia min. 12 hod neaplikujte sprejový antiperspirant / dezodorant. Zabráňte pôsobeniu UV žiarenia na ošetrenú oblasť min. 2 - 3 týždne po ošetrení (môžete používať krémy s vysokými ochrannými krémami SPF 50). Neaplikujte na ošetrovanú kožu bieliace prípravky minimálne 48 hodín po ošetrení.

 

Pred Vašej ďalšou návštěvou

Chĺpky nevytrhávajte, môžete ich iba holiť. Neaplikujte min. 1 - 2 týždne pred ďalším ošetrením samoopaľovacie prostriedky na ošetrovanú lokalitu. Chĺpky ohoľte 1 deň pred ošetrením. Min. 2 - 3 týždne pred ošetrením sa na danej partii nevystavujte UV žiareniu (v prípade pobytu na slnku môžete pokožku chrániť krémami s vysokými ochrannými factory SPF 50). V prípade vzniku akýchkoľvek iných komplikácií sa na nás neváhajte obrátiť na tel. 0800 222 220.

 

Vaše najčastejšie otázky & odpovede

 

1. Kedy môžem pozorovať účinok ošetrenia?

Efektivitu ošetrenia je možné pozorovať zvyčajne najskôr po cca 3 týždňoch od absolvovaného ošetrenia. Pri menších partiách akými sú napr. tvár však býva efektivita opticky lepšie pozorovateľná až po sérii niekoľkých ošetrení.

 

2. Absolvovala som u Vás laserovú epiláciu, ale po ošetrení mi chĺpky nezmizli. Prečo?

Po ošetrení diódovým laserom s vlnovou dĺžkou 808 - 810 nm (napr. Epilia RF) chĺpky ihneď nevypadávajú, úbytky ochlpenie sa dostavujú postupne.

 

3. Podstupujem u Vás laserovú epiláciu, ale medzi jednotlivými sedeniami pozorujem rast nových chĺpkov. Ako je to možné?

Všetky chĺpky sa nachádzajú v 3 fázach rastu - anagen, katagen a telogen, pričom laser je účinný len na chĺpky nachádzajúce sa vo fáze anagénnej, tzn. vo fáze aktívneho rastu (cca 20% chĺpkov), a to je tiež dôvod, prečo je nutné ošetrenie niekoľkokrát opakovať. Chĺpky, ktoré sú teda aktuálne vyrastené nad povrchom pokožky, sa nachádzajú vo fáze anagen (Rastovej), na ktorú laser účinkuje a katagen (spiace), kedy tieto chĺpky laseru odolávajú. Niektoré chĺpky sa ale nachádzajú v čase ošetrenia ešte schované v pokožke (laser na ne tiež neúčinkuje, podobne ako na chĺpky v katagennej fáze) a znovu vyrastú nad povrch pokožky až po určitej dobe (preto je teda možné pozorovať výskyt "nových" chĺpkov medzi jednotlivými laserovými ošetreniami. Po ošetrení diódovým laserom s vlnovou dĺžkou 808 - 810 nm (napr. Epilia RF) chĺpky ihneď nevypadávajú, úbytky ochlpenie sa dostavujú postupne.

Pokiaľ ste unavení z neustáleho holenia, či iného odstraňovania chĺpkov, neváhajte a objednajte sa ešte dnes na skutočné, efektívne a  dlhodobé ostránenie ochlpenia na Klinike SPINN v Ružomberku.