Na zápal očí sme v letných mesiacoch náchylnejší

08.11.2016 Zobraziť všetky články Zdielať na facebook Zdielať na twitter

Na zápal očí sme v letných mesiacoch náchylnejší

Na správnu očnú hygienu by sme mali myslieť po celý rok, no ale v skutočnosti nám letné mesiace predostierajú viac nástrah.

Príčinou je najmä nadmerné pôsobenie UV žiarenia, ktoré spôsobuje zápal spojiviek či rohovky. Okrem toho majú na oči nepriaznivý vplyv rôzne vírusy a baktérie prenášané vzduchom a vodou, prievan, dlhší pobyt v klimatizovaných priestoroch. Chrániť by sme mali predovšetkým naše deti, ktoré sú na zápaly viac náchylné.

Prvý zápal v tele bábätka môže vzniknúť bezprostredne po narodení. Ide o nepriechodnosť slzných kanálikov, ktoré je potrebné uvoľniť.

V očných ambulanciách sú v lete najčastejším problémom zápaly spojoviek, ako dôsledok infekcie či alergie. Pôvodcami sú vírusy, baktérie či parazity. Zápal sa do očí môže dostať celkom jednoducho cez špinavé ruky, baktérie napr. v bazénoch. Sprievodnými príznakmi bývajú  – začervenané oči, svrbenie a hnisavý sekrét. Liečba zvyčajne nebýva dlhodobá a bežne sa dá zvládnuť správnou hygienou v domácom prostredí.
V prípade alergického zápalu očných spojiviek bývajú postihnuté obe oči poväčšine rozdielne. Príznaky pridružené ku tomuto ochoreniu sú sčervenanie, slzenie a svetloplachosť. Ako dôsledok alergie sa môže na očiach vyskytnúť herpes či ekzém.

Pri infekčnom zápale spojiviek sa nadmerne tvorí hlien, pri bakteriálnom zasa hnis. Liečba mierneho infekčného zápalu sa dá zvládnuť svojpomocne antiseptickými kvapkami alebo výplachmi očí. Na hnisavý zápal by mal očný lekár predpísať antibiotiká.

Ku ďalším častejším zápalom v okolí oka patrí jačmeň, pri ktorom ide o hnisavý zápalový proces mazovej žliazky pri koreni riasy na vonkajšom okraji mihalníc.

V lete sa často vyskytuje tzv. plavárenský katar, spôsobený chlamýdiovou infekciou v slabo chlórovaných bazénoch. U detí tieto zápaly často sprevádzajú zápaly horných dýchacích ciest, pri ktorých je väčšinou nutná antibiotická liečba. Zápalové ochorenie, ktoré spôsobí vírus alebo baktéria sa ľahko prenáša najmä v detských kolektívoch. Dieťa si pretrie oči rukami, chytí hračku, a tým sa nákaza prenesie. Kvapôčkovou infekciou sa môže šíriť vírus. Ochrana pred šírením nákazy spočíva v tom, že dieťa so zápalom spojiviek nechávame doma, kde by malo mať vlastný uterák, ktorý nesmie prísť do kontaktu s ostatnou bielizňou v domácnosti.