Osteoporóza v skratke

Toto ochorenie by sme mohli označiť, ako metabolické kostné ochorenie, či tichý zlodej kostí. Základ ako predísť tejto chorobe -  ak už máte nejakú tú rodinnú predispozíciu je určite potrebné zväčšiť čas pobytu na slnku, obohatiť jedálniček o príjem vápnika a nezabudnúť by sme nemali ani na pohyb. Poďme ale pekne poporiadku.

História píše, že toto ochorenie mali už egyptské múmie, Svetová zdravotnícka organizácia ju však pomenovala až v roku 1994 – pre nie celkom vyvinuté diagnostikovanie tohto ochorenia.
Tá základná definícia znie, že ide o  metabolické ochorenie kostí, pri ktorom dochádza k úbytku kostnej hmoty. To spôsobuje zmenu štruktúry kostí a vedie až k ich deformáciám a zlomeninám – to sú už jej následky. Týka sa mužov aj žien, nežnejšie pohlavie a staršie ročníky by sa však mali mať na pozore oveľa viac.

Osteoporóze sa vraví aj tichý zlodej kostí, lebo dlho prebieha bezpríznakovo. Chorý si môže všimnúť zmenu svojej výšky alebo zaokrúhlený chrbát – stavce sa postupne stláčajú. Väčšinou však cítia až bolesti pri deformácii kostí a zlomeninách. Charakteristické sú zlomenina krčka bedrového kĺbu, zlomeniny stavcov chrbtice či zlomeniny dlhých kostí predlaktí. Od iných zlomenín sa odlišujú práve tým, že vznikajú aj po navonok neškodnom páde či slabom údere alebo dokonca bez úrazu.

Čo môžem urobiť, aby som tomuto ochoreniu predišiel?
- Strava a jej príjem s obsahom bohatým na vápnik, čiže konzumácia syrov, mlieka a jogurtov
- Pohyb, ktorý prispieva k rozvoju kostnej hmoty
- Pobyt na slnku je v tomto prípade tiež veľmi podstatný
- Pozor na fosforečnany, tie negujú vstrebávanie vápnika (ide o Kolové nápoje, pozor na priveľa soli a údeniny)
- Ak máte obavy z tohto ochorenia stavte na vyšetrenie Denzitometriou. Ide o bezbolestné, rýchle a presné vyšetrenie, ktorým sa stanovuje hustota kosti. Skorou diagnostikou a správne nasadenou liečbou toto ochorenie budete oveľa lepšie tolerovať.