Počuli ste už o Tetánii?

17.10.2016 Zobraziť všetky články Zdielať na facebook Zdielať na twitter

Počuli ste už o Tetánii?

Moderná choroba mladých -  aj tak by sme mohli pomenovať ochorenie, ktoré si dnes tyká s generáciou mladých vo veku od 20-30 rokov. Častokrát je táto choroba odhalená až neskoro, pacient najskôr navštívi internistu, psychológa, objednajú sa na gastro-vyšetrenie, až nakoniec klope na dvere neurológa.

Aké príznaky ukrýva táto choroba?
Najzávažnejším prejavom tetánie je tetanický záchvat. Ten prichádza zvyčajne náhle pocitom nevoľnosti (občas pacient zvracia) a úzkosti. Následne sa dostavia pocity tŕpnutia, mravčenia či brnenia v rukách a nohách alebo aj v oblasti tváre, najmä pier. Vrcholom tetanického záchvatu môžu byť kŕče v rukách alebo chodidlách až charakteru nepríjemného vykrúcania. Vedomie pacienta je neporušené a často je prítomná hyperventilácia – úsilné, nadmerné, hlboké a rýchle dýchanie. Nepríjemné príznaky, ktoré sa objavia akoby z ničoho nič, môžu človeka poriadne vystresovať. Často sa stáva, že tetánia sa podobá inému ochoreniu, mnohí si myslia, že majú infarkt.

Aké vyšetrenia potvrdia toto ochorenie?
V diagnostike tetánie má základnú úlohu elektromyografické vyšetrenie (EMG) a základom liečby je doplnenie magnézia. Užívanie magnézia (horčík) však musí byť dostatočne dlhé – niekoľko týždňov až mesiacov. Pri neuspokojivom účinku tejto liečby sa pridávajú osobitné lieky na ovplyvnenie nervovej dráždivosti, ako sú anxiolytiká (lieky proti úzkosti), antidepresíva (lieky proti depresii) či antikonvulzíva (lieky proti kŕčom).
Pri chorobách ako je táto je najvýznamnejšia prevencia. Ak sa nechcete s tetániou stretnúť, musíte si udržiavať predovšetkým, zdravý životný štýl. Potrebné je mať dostatok živín, čiže jesť stravu bohatú na minerály a vitamíny. Ideálne je pitie dostatku vody a čerstvých ovocných a zeleninových štiav. Potrebné je pestovať si pozitívne myslenie a snažiť sa vyhýbať stresu.