Kritéria správnej autosedačky

18.07.2016 Zobraziť všetky články Zdielať na facebook Zdielať na twitter

Kritéria správnej autosedačky

Jój, vy to máte teraz všetko oveľa jednoduchšie... znie často na margo našich ratolestí z úst starých rodičov. Kto nezažil nevie, no ja mám často pocit, že treba zaviesť vysokú školu noriem a pravidiel, aby ste pri príchode vášho potomka na nič nezabudli... resp. neprešvihli.

Jednou z veľmi dôležitých vecí je správny výber autosedačky. Prvá zásada znie – výber podľa normy EU a tiež váhy dieťaťa. Autosedačky 0+ tzv. vajíčka je potrebné umiestniť vždy proti smeru jazdy, ak sa rozhodnete pre predné sedadlo, nezabudnite vypnúť airbag. Odborníci sa zhodujú nechať bábätko vzadu a na videnie použiť špeciálne spätné zrkadielko.

Ďalšou dilemou mnohých rodičov je cena. Ak sa rozhodnete kúpiť autosedačku z druhej ruky, nezabudnite si ju dôkladne skontrolovať a zistiť, či nedošlo k zásadnému poškodeniu. Záruka drahších sedačiek by mala korešpondovať hlavne s výbornými výsledkami bezpečnostných testov. (Testujú sa čelný náraz, bočný náraz, ergonómia sedačky, látky v jej zložení, manipulácia)

Na čo ešte netreba zabúdať?

Ak dieťa plače v autosedačke, vydržte to, no nikdy ho počas jazdy neberte do náručia. Ak ste uvedomelí, viete , čo všetko by sa mohlo stať.

Dieťa do autosedačky vždy pripútajte! Treba sa vždy riadiť návodom výrobcu, pozor na váhu, či príliš „uväznené“ bábätko. Držadlo vajíčka by malo počas jazdy ostať sklopené.

Pozor aj na vhodné oblečenie do autosedačky. Zdrojom kvalitnejšieho spánku je aj to, aby nebolo bábätko priveľa či primálo(ak máte zapnutú klímu) oblečené.

No a potom už len kopec trpezlivosti a príjemnú jazdu , ak máte bábätko viete o čom píšem.