Čo sa skrýva za bolesťami chrbtice?

31.05.2016 Zobraziť všetky články Zdielať na facebook Zdielať na twitter

Čo sa skrýva za bolesťami chrbtice?

Bolesti chrbtice predstavujú názov pre rad pestrých klinických obrazov charakterizovaných bolesťou, vegetatívnymi zmenami a poruchami hybnosti. Spoločným faktorom týchto syndrómov je fakt, že porucha chrbtice je pri ich vzniku rozhodujúcou príčinou.

Bolesť chrbtice dokáže byť poriadne nepríjemnou a niekedy pokaziť celý deň či týždne. Napríklad moja sestra ma nikdy nechápala, prečo stále počas skúškového obdobia točím krkom a sťažujem sa na bolesti hlavy. Až po vyšetrení som pochopila, že za tým všetkým bola krčná chrbtica z čoho pramenilo nesprávne držanie tela a napätie. Začala som sa viac hýbať, menej stresovať a bolesti pominuli.

Často si to neuvedomujeme, no bolesť chrbta sa dá v každom prípade odstrániť, ak budeme dodržiavať správne návyky. Problém treba riešiť na začiatku. Čo teda vedie k príčinám vzniku bolesti chrbtice?
Prvá vzniká už v čase vývoja, keď dochádza k nesprávnemu držaniu tela. Treba mať na pamäti, že v detstve sa držanie ešte korigovať dá, no v dospelosti je to už oveľa ťažšie. Medzi ďalšie spúšťače bolestí by mohlo tiež sedavé zamestnanie, ale aj naopak ťažká práca spojená s dvíhaním ťažkých bremien. Pri sedavom zamestnaní trávime hodiny a zabúdame na správnu stoličku, treba si taktiež vhodne nastaviť umiestnenie pracovných nástrojov. Bolesťou chrbtice trpia často ľudia, ktorí vzhľadom k svojej kondícii a stavbe tela musia vykonávať príliš ťažkú prácu. Na druhej strane práca nemusí by ani namáhavá, ale jednotvárna čo tiež blokuje a zaťažuje časti chrbtice.

Za ďalšou príčinou vzniku bolesti môže nedostatočné obliekanie. Totiž vplyvom vlhka, tiež vetra zimy dochádza k prechladnutiu čoho následok spozorujeme bolesťou. Pozor by sme si mali dať na aj stres. Napätý človek chýli svoje ramená dopredu, svaly sú väčšinou napäté a nedovoľujú uvoľnenie zlého postoja. No a v poslednom rade by sme nemali zabudnúť na prejedanie sa z čoho vyplýva obezita. Práve tá vede k preťaženiu chrbtice a ochabovaniu svalstva.

Záver je celkom jednoduchý. Ak včas odhalíme problém, ktorý sa ukrýva za bolesťou chrbtice a samozrejme sa budeme držať správnych zásad o to ľahšie sa nám bude v reálnom svete fungovať. Samozrejme bez bolesti, stojí to za to.