Chronický únavový syndróm

15.09.2017 Zobraziť všetky články Zdielať na facebook Zdielať na twitter

Chronický únavový syndróm

Vedeli ste, že ide o neurologickú poruchu pričom človek s týmto syndrómom sa cíti bez zjavnej príčiny vyčerpaný alebo vysilený a môžu ho trápiť aj rôzne bolesti hlavy, kĺbov alebo iných častí pohybovej sústavy? Typickým príznakom je únava, ktorá nepominie ani po spánku alebo oddychu v posteli a obvykle táto únava vážne znižuje aktivitu daného človeka. Únava ako dôsledok nespavosti, alebo únava, ktorá neprechádza ani po spánku môže mať veľa príčin. Medzi najčastejšie fyzické a psychické príčiny patrí – málokrvnosť, stres, depresia, nízky krvný tlak, užívanie niektorých liekov, znížená činnosť štítnej žľazy.

Myalgická encefalomyelitída, ako sa aj inak hovorí tomuto ochoreniu vzniká bez zjavnej poruchy, aj keď sa ukazuje, že by tam mohla byť príčina v podobe oslabeného imunitného systému aj vplyvom prostredia – dlhodobý stres, infekcia, pôsobenie chemickým látok.

            Ako sa toto ochorenie prejavuje? Pacient sa cíti akoby jeho telo napadla viróza. Bolia ho kĺby, svaly, hlava či lymfatické uzliny. Tieto príznaky a bolesti sa zhoršujú najmä pri väčšej fyzickej námahe, čo človeku bráni skoro v každej aktivite. Žiaľ neexistujú žiadne spoľahlivé metódy, ktoré by dokázali toto ochorenie jednoznačne definovať.

Ako by sa mal pacient teda s ochorením popasovať?

Výživa  - pri poklese zjedzte výdatné jedlo. Dávajte skôr prednosť potravinám obsahujúcim bielkoviny alebo komplexné cukry. Nepite veľa kávy ani alkohol.

Vyrovnajte sa so stresom – popremýšľajte o spôsoboch ako znížiť záťaž, ktorá odčerpáva vašu vitalitu. V deň, keď ste nemali možnosť fyzickej aktivity a vaša energia klesá, si urobte rýchlu prechádzku

Stavte na jogu – ide o formu cvičenia, ktorá pomáha zvyšovať energiu pomocou dýchania, cvikov a jemných vedomých pohybov.

Ak toto ochorenie výrazne komplikuje váš život obráťte sa na neurológa, či psychológa