Vývoj zraku

Zázrak, ktorý začína tehotenstvom vyvrcholí pôrodom a potom sa to všetko začína... Je neuveriteľné, aký dar v tele matky drieme a ako sa vyvíja v priebehu niekoľkých mesiacov. Komplexný základ oka, resp. očí – ktorému chceme venovať tento príspevok  bol daný už v druhom mesiaci tehotenstva a celkový vnútromaternicový vývoj bol dokončený okolo 30.týždňa. Avšak očko potrebuje vývoj aj po pôrode, tým že bábätko väčšinu prespí, ho zároveň aj dokončuje.

Novorodenec po narodení je veľmi citlivý na silné svetlo, vidí ostro 25 cm od koreňa nosa. Pri dojčení rozpoznáva mamku, púta ho najviac červená farba. Zhruba po 6. týždňoch začína bábätko vidieť už aj na väčšie vzdialenosti, usmieva sa na ľudí. Súhra obidvoch očí nemusí byť pravidlom. Farba sa určite ešte v tomto období mení, výsledok je zreteľný zväčša po roku. Čo by mali rodičia sledovať po treťom mesiaci? Bábo sa za hračkou začína otáčať nie celou hlavičkou, ale už len pohybom očí.

Medzi 4-6 mesiacom začína vnímať hĺbku a priestor. Bábätko pozoruje očkami už aj oveľa rýchlejšie sa pohybujúce predmety. Do 6 mesiaca tolerujeme ubiehanie očka iným smerom. Určite treba upozorniť obvodnú lekárku na písaný problém a včas ho riešiť. Po 6 mesiaci sa zrak zlepšuje, dieťa dokáže rozlíšiť reálnu vzdialenosť. V 8 .mesiaci bábätko v priestore  začne hľadať očami hračku, ktorú ste mu niekde schovali. V jednom roku dieťatko dokáže už z niekoľkých metrov rozlíšiť známu tvár. Vývoj sa hádajte kedy ukončí? Až 20 rokov - to prosím pekne trvá.

Čo si treba počas vývoja všímať?

Škúlenie bábätka, držanie hlavičky nakrivo, dieťatko sa potkýna, škriabe si očká, nezabudnite na rodinnú anamnézu. Rodičia by mali vziať dieťa ku očnému lekárovi, ak samozrejme nebadajú žiadne problémy, prvýkrát vo veku 3 rokov, ak mal niekto z rodičov stanovenú očnú diagnózu.