Nohy na cestách

Určite sa už aj vám stalo, že po dlhšej ceste vám opuchli nohy. Prečo? Pri nehybnom sedení je narušené normálne cirkulovanie krvi. Krv sa hromadí v dolných končatinách, pretože funkcia žilovej pumpy v lýtkach, ktorá pomáha popoháňať krv smerom do srdca, je sedom oslabená. A to hovoríme iba o rizikách u zdravého človeka. Súvislosť medzi dlhým cestovaním a problémami s vyprázdňovaním žíl dolných končatín, dokonca s možnou trombózou, je známa viac ako 50 rokov. Názov „syndróm ekonomickej triedy" vznikol v roku 1977, aby sa zvýraznil fakt, že hlavným rizikovým faktorom je dlhé sedenie v nepohodlnej, stiesnenej polohe pri cestovaní v lacnejšej časti lietadla, kde nie je toľko miesta na nohy. To však neznamená, že problémy nemožno mať aj v biznis triede, v autobuse alebo v aute.

Praktické a užitočné rady

  • Počas cesty pravidelne napínajte svaly na nohách a pohybujte nohami aspoň v členkoch.
  • Každú hodinu vypite minimálne štvrť litra tekutín a vyvarujte sa alkoholu, pretože odvodňuje. 
  • Pred cestou dlhšou ako päť hodín kardiológovia odporúčajú obliecť si zdravotné pančuchové nohavice alebo podkolienky
  • Pobyt počas cesty môže ovplyvniť aj strava, ktorú prijímate. Nejedzte jedlá, na ktoré nie ste zvyknutí, doprajte si ovocie a zeleninu.
  • Fajn je zaradiť do jedálnička antioxidanty, ktoré sú v citrusovom ovocí, farebnej zelenine, strukovinách, syre, mäse a rybách. Zabudnite na zhon a stres a oddychujte.
  • Nezabudnite počas cesty na pravidelné prestávky, poprechádzajte sa je to dobrá prevencia pred opuchom nôh.
  • Neseďte so skríženými nohami , pretože tým podporujete vznik opuchu členkov

Ak sa opuchnutým nohám nevyhnete, pomôcť si môžete aj liekmi. Pozor - cestovná trombóza sa prejavuje pocitmi tŕpnutia a červenania končatín, opuchmi, kŕčmi, zrýchlenou činnosťou srdca, bolesťami kĺbov a okolia žíl, napnutou kožou, dokonca aj zvýšenou teplotou a nevoľnosťou, niekedy aj do 24 hodín po prílete resp. po dlhšej ceste. Určite ak pocítite spomínané faktory vyhľadajte lekársku pomoc.