Nohy v bezpečí

Denne sa snažíme zdravo stravovať, umývať pravidelne zuby, natierame pokožku lepším krémom. Častokrát zabúdame na náš dopravný prostriedok – nohy, pomocou nich prejdeme denne niekoľko kilometrov, stojíme na nich v práci, v supermarkete pri pokladni, v banke. Vedeli ste o tom, že za ich správnu „údržbu“ sú zodpovedné topánky? Pozor na to – nevhodná obuv môže spôsobiť ploché nohy, artritídu, vybočený palec, zapríčiniť bolesť chrbtice, migrénu, či kŕčové žily. Kúpte si radšej menej párov topánok, no nech sú kvalitné. Zlá klenba, nevhodná podrážka a nesprávne tvarovanie vedie nielen k permanentnej bolesti, ale aj k deformácii chodidiel. Netrpia nimi len spodné časti nôh, ale aj kĺby.

Nohy sa jednoducho musia používať denne. Pohyb vďaka nim je to najprirodzenejšie, čo získavame po roku života. Podľa slov odborníkov by sme mali denne urobiť 4-6 tisíc krokov. Keďže naše telo pracuje ako celok, aj správna chôdza je veľmi potrebná.

Aké najčastejšie problémy trápia naše nohy?

Kŕčové žily – toto dedičné ochorenie býva sprevádzané únavou nôh, nočnými kŕčmi, či opuchmi. Ako prevencia - môže byť užitočný dostatočný pohyb, kontrola hmotnosti, samozrejme aj nosenie vhodnej obuvi

Ploché nohy – najčastejším príznakom je únava nôh po dlhšej záťaži. Po dlhšom čase sa môže objaviť bolesť svalov a pokles klenby. Prevencia začína lekárskym vyšetrením, ideálne je nohy nepreťažovať a staviť na ortopedické vložky.

Hallux valgus – alebo vybočený palec býva tiež poväčšine daný geneticky. Ide o skrútenie palca nohy smerom k druhému prstu. Prevencia spočíva v nosení ortopedických vložiek, bolesť zmierňujú tzv. separátory medzi prstami na nohách

Odtlaky, mozole, pleseň, pluzgiere – štatistiky hovoria, že každá druhá osoba má plesnivé nohy. Ľudia nemajú záujem sa o svoje nohy starať. Nosia tesnú a predovšetkým  nevhodnú obuv. Odtlaky a mozole bývajú tiež výsledkom pôsobenia tlaku obuvi na kožu – čiže opäť následok nevhodnej obuvi.

Keď sa už neviete zbaviť záľube v kupovaní lacných topánok, zainvestujte aspoň do drahších vložiek. Určite si to vaše nôžky po celodennej námahe zaslúžia.