Chodítko, odrážadlo – pomocky, či reklamný ťah

15.09.2017 Zobraziť všetky články Zdielať na facebook Zdielať na twitter

Chodítko, odrážadlo – pomocky, či reklamný ťah

Prvý krok v živote bábätka je pre rodičov obrovský zlomový bod. Patria k tomu slzičky, pády aj prvé úsmevy. Je vhodné k urýchleniu tomuto procesu dopomôcť, alebo je lepšie ponechať krôčiku samovoľný priebeh?

Prvou zaujímavou a najviac obľúbenou pomôckou je tzv. Pavúk. Rodičia ho kupujú s nádejou, že zaujmú svoje bábo pestrofarebnosťou a dopomôžu k prvému kroku. Dieťa sa v ňom pohybuje odrážaním nožičiek, čím si osvojuje nesprávne návyky chôdze. Navyše dieťa v chodítku nestojí, je v polo-sede, čím je chrbtica v násilnej polohe, chodidlo nedošľapuje dobre, čo môže neskôr spôsobiť takzvané špičkovanie. Dieťa posadené do „pavúka“ nezískava spontánnu rovnováhu a hracia doska, ktorá obklopuje dieťatko, potláča obranné reflexy.

Druhou veľmi obľúbenou pomôckou je tzv. Hopsadlo. Z hľadiska porovnania je oveľa ideálnejšou pomôckou, poväčšine zavesenou na zárubni. Nezabúdajte na zlaté pravidlo, všetko s mierou, odporúčaná „denná dávka“ je maximálne 10 minút.

Široké spektrum dizajnu ponúka aj ďalšia pomôcka tzv. nákupný vozík. Dieťa chodí samo opierajúc sa o vozík, vďaka čomu získava potrebné návyky. Pri kúpe by sme však okrem atraktívneho dizajnu mali dbať aj na kvalitu: vozík musí mať rukoväť v primeranej výške dieťaťa a kostra vozíka musí byť dosť pevná, aby dieťa vozík na seba neprevrátilo.

Na trhu je novinka  TATO – Popruhy na chodenie podporujú prirodzený vývoj motorických zručností a koordinácie pohybov, chránia deti pred pádmi, dodávajú im potrebnú sebaistotu a oslobodzujú rodičov od neustáleho zohýbania sa. Výhodou je, že ich so sebou môžete vziať kamkoľvek. Mäkká výstuž zabezpečí dieťaťu komfort a pohodlie. Držadlá popruhov sú výškovo nastaviteľné a prispôsobia sa každej výške rodiča. Upozorniť však treba rodičov, že pomôcka je vhodná pre detičky, ktoré už dokážu na nohách stáť samostatne.

Nech sa už rozhodnete akokoľvek - ste predsa rodič, nezabudnite, že každé bábätko je jedinečné, výnimočné a čas vo vývoji netreba v žiadnom prípade siliť. Príroda presne vie, kedy drobec ten krôčik urobí aj sám. A nezabudnite na  rady starých materí - dieťa v postieľke sa naučí všetko od pretáčania, cez prvé postavenie a kroky dookola. Nič viac  deťom nebolo treba a vlastne nezabudnite na lásku, tej nikdy nie je dosť.☺